logo

İstanbul

vspace=10GENEL BILGILER

 

Yüzölçümü: 5.712 km²
Nüfus: 7.309.190 (1990)
Il Trafik No: 34

 

 

“Orada, Tanri ve insan, doga ve sanat hep birlikte, yeryüzünde öylesine mükemmel bir yer yarattilar ki, görülmege deger.” Bir koluyla Asya’ya, digeriyle Avrupa’ya uzanarak iki kitayi da kucaklayan kenti Lamartine böyle tanimliyor.

 

 

Baskentler baskenti olarak bilinen, önce Roma, ardindan Dogu Roma (Bizans) Imparatorlugu ve kitalara hükmederek büyük baris cografyalari yaratmis, Osmanli Imparatorluguna baskentlik yapan Istanbul, geçmisin ihtisamini gururla korurken modern bir gelecege dogru ilerlemektedir. Istanbul’daki çesitlilik ziyaretçileri gerçekten büyülemektedir. Müzeleri, kiliseleri, saraylari, camileri, pazar yerleri ve dogal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadir. Bogazin kiyisinda söyle bir arkaniza yaslandiginizda, grupta kizaran renklerin karsi sahildeki evlerin pencerelerine yansimasini seyrederek, yüzyillar öncesinde, insanlarin bu olaganüstü yeri neden seçtiklerini birden anlar ve Istanbul’un “dünyanin merkezindeki” sehir oldugunu hissedersiniz.

www.yurtlarburada.com

 

 

Sehrin en güzel anitlari, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasinda kalan yarimadada yer alir. Kentin tepelerinden yükselen 500′ü askin caminin sulieti bas döndürücü bir atmosfer yaratir. Insan kendini geçmis zamanla bugün arasinda bir rüyada gibi hisseder! Alti minaresiyle Istanbul’un sembolü haline gelen, dekorasyonunda kullanilan mavi çiniler nedeni ile “Mavi Cami” diye anilan Sultanahmet Camii’ni mutlaka görmelisiniz. Karsisinda, Imparator Justinien zamaninda kilise olarak insa edilmis olan ünlü Ayasofya Müzesi yer alir; mimari hünerler örnegi olan bu yapi, Hz. Isa’yi, Hz. Meryem’i ve imparatorlari tasvir eden nefis mozaik panolarla bezenmistir. Bir baska tepeden bu iki muhtesem abideyi seyreden Süleymaniye Cami ise Osmanli mimarlik sanatinin zirvesidir. Kanuni Sultan Süleyman’in istegi üzerine Mimar Sinan tarafindan insa edilmistir.

 

 

Marmara’ya ve Bogaz’a hakim bir tepe üzerinde, 400 yil boyunca Osmanli sultanlarina konutluk ve siyasi merkezlik etmis olan Topkapi Sarayi yer alir. Topkapi’da Çin Porselenleri koleksiyonunu, altin islemeli ve degerli taslarla süslü tahtlari, sultan kostümlerini, masallardakileri andiran mücevherleri, nadir elyazmasi kitaplari, yüzyillarca merak uyandirmis olan harem salonlarini görebilirsiniz.

 

 

Ayasofya ile Sultanahmet Cami arasinda araba yarislarinin yapildigi Bizans Devrinin ünlü Hipodromu ve bu Hipodromun orta yerinde, bu dönemden kalma üç dikilitas bulunur.

 

 

align=rightYerebatan Sarayi Bizans döneminde yapilmis en önemli su sarniçlarindan biridir. En güzel Bizans devri eserlerinden biri sayilan Kariye Müzesi mozaik ve fresklerle süslü orijinal dekorunu muhafaza etmektedir. Istanbul’da görmeden edemeyeceginiz bir baska mekan da Eyüp Camiidir. Burasi, Eyüp Sultan’i ziyaret edip manevi haz arayanlara güvercin sesleriyle her an civil civil bir ortam sunar.

 

 

Istanbul tarihsel yapilarin yeniyle bulustugu, yenilendigi bir sehirdir ayni zamanda. Kapaliçarsi labirentvari yapisiyla geçmisin hülyali günlerinin izlerini tasimakta israr ederken bir yandan da modern dünyanin yepyeni ürünlerini serer önünüze; büyüleyici mücevherler, bakir esyalar, halilar, çesit çesit deri ve süet giyim… Cazibesine kapilinca en ufak bir yorgunluk duymadan saatlerce dolasabilirsiniz bu çarsida.

 

 

Bogaz’da bir vapur gezisi, unutulmaz anilariniz arasina girecektir. Bogaz’in iki yakasinda siralanan her birinden ayri bir sevda masalinin sulara yansidigi asude ve emsalsiz yalilar, 20. yüzyilda yapilan lüks villalar, Dolmabahçe, Göksu ve Beylerbeyi Saraylari, Rumeli ve Anadolu Hisarlari, balikçi köylerinden kalma izler, lokantalar, çay bahçeleri, parklar, gece kulüpleri sizi büyüleyebilir. Ayni günde Karadeniz’in vahsi sahillerinde denize girip ardindan Marmara’nin sakin kiyilarinda bir çay bahçesinde bir fincan kahvenizi yudumlarken belki de tarihe geçecek anilarinizi kaleme alabilirsiniz.

Essiz tarihi ve kültürel geçmisi ve sayisiz cazibesine ilave olarak modern oteller, istisnai lokantalar, gece kulüpleri, kabareler, tarihi çarsilar ve dükkanlar Istanbul’u konferans ve kongreler için dört dörtlük bir mekan yapmaktadir.

 

 

Ilçeler

 

 

Adalar, Bakirköy, Besiktas, Beykoz, Beyoglu, Eminönü, Eyüb, Fatih, Gazi Osman Pasa, Kadiköy, Kâgithane, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Sariyer, Sisli, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri, Sile, Avcilar, Bagcilar, Bahçelievler, Bayrampasa, Esenler, Güngören, Maltepe, Sultanbeyli, Tuzla.

www.yurtlarburada.com

 

 

Önemli Semtler

 

 

Bogaz: Avrupa ve Asya’yi ayiran Bogaz’da Karadeniz’e dogru geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan Istanbul ziyareti tamamlanmis sayilamaz. Büyük bir ihtisam ve saf bir güzellik yansitan kiyilari geçmis ve günümüzün karmasidir. Yalilarin yaninda modern oteller, tastan hisarlarin yani basinda rustik saraylar ve küçük balikçi köylerinin hatirasini tasiyan semtlerde sik yapilar… Bogaz’i görmenin en iyi yolu kiyilarinda zig zag çizen yolcu vapurlarindan birine binmektir. Eminönü’nden baslayan gezi sanki bir bayramda akraba ziyaret ediyormus gibi sirayla Bogazin Asya ve Avrupa kiyilarina ugranarak devam eder. Gezi, asagi yukari 6 saat sürmektedir. Eger gezi özel bir biçimde gerçeklestirilmek istenirse, bu konuda gece veya gündüz kisa düzenlemeler yapan ihtisaslasmis acentalara basvurulabilinir.

 

 

Haliç: Uzun ve dar, boynuz biçimindeki Haliç Istanbul’un Avrupa tarafini bölmektedir. Dünyanin en tabii limanlarindan biri oldugundan Bizans ve Osmanli donanmalari ve ticari gemicilikle ilgilenenler burada toplanmislardir. Gurup vakti suyun altin rengini aldigi bu yerin kiyilari bugün hos parklarla ve yürüme alanlariyla çevrilidir. Haliç’in ortasina dogru gidildiginde yer alan Fener ve Balat semtlerinde, Bizans ve Osmanli döneminden kalma ahsap evler, kiliseler ve sinagoglarla dolu sokaklar bulunmaktadir. Ortodoks Patrigi de burada oturmaktadir. Biraz yukaridaki Eyüp, Osmanli mimarisinde oymaciligin yansidigi bir yerdir. Tepelerin yamaçlarini yer yer koyu selvilerin bulundugu mezarliklar kaplamaktadir. Dualarinin kabul görecegine inananlar buradaki Eyüp Türbesini ziyaret ederler. Bu tarafa bakan tepedeki Pierre Loti Kahvesi manzaranin keyfine varmak için mükemmel bir mekandir.

 

 

align=leftBeyoglu Ve Taksim: Beyoglu yapildigi devrin özelliklerini koruyan, 100 yil evvelki Avrupa tesirli mimari mirasiyla görülmeye deger bir semttir. Avrupa’nin ikinci eski metrosu Tünel halen en kisa metro unvanini korumaktadir. Metro ile kulesi bir sembol haline gelen Galata bölgesine geçmek mümkündür. Tünelin üst ucu Istiklal Caddesinin baslangicidir. Eski tramvaylarin tekrar servise konuldugu, yalniz yayalara açik cadde, Cumhuriyet devrinde konsolosluklara tahsis edilen eski elçilik binalari ile çevrilidir. Tünelin üst kisminda, Istiklal Caddesinin baslangicindaki Divan Edebiyati Müzesi (Mevlevi Tekkesi – 18. yy. eseri) güzel bir yapidir. Caddenin iki yaninda birbirinden meshur mekanlar vardir. Bir yanda Galatasaray Lisesi, karsi sirada rengarek, otantik restoranlari ve Balik Pazarini içine alan Çiçek Pasaji… Sonra cadde boyunca sinemalar, tiyatro, kafe, lokanta ve eglence yerleri… Taksim meydanina ulasan cadde eski parlak, hareketli, daima kalabalik gün ve gecelerine yeniden kavusmustur.

www.yurtlarburada.com

 

 

Türk’ün Kurtulus Savasini, Atatürk ve arkadaslarini sembolize eden, göz oksayan abide Taksim meydanini süslemektedir. Yeni metronun ana terminali meydanin

 

DMCA.com Protection Status