logo

Sakarya Üniversitesi

Tarihçe hspace=10

 

Kendisine çagdas uygarligin gerektirdigi her türlü donanima sahip bireyler yetistirmeyi amaç edinmis olan Sakarya Üniversitesi'nin çekirdegini 1970 yilinda açilan Sakarya Mühendislik ve Mimarlik Yüksekokulu olusturmustur. Bu okul 1971 yilinda Sakarya Devlet Mimarlik ve Mühendislik Akademisi'ne dönüsmüs, 1982-1992 yillari arasinda Istanbul Teknik Üniversitesi'ne bagli bir Fakülte olarak ögretim vermistir.

 

3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayili kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmustur.

 

90 sonrasinda kurulan üniversiteler arasinda akademik ve teknik altyapisini hizla tamamlayan üniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi ile EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesine sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup lâboratuar, egitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapisi ve bilisim sektöründeki atilimlariyla bir çok üniversite için örnek olusturmaktadir.

 

Misyonumuz;

 

Evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten arastirmaci, katilimci, paylasimci, özgün ve estetik degerlere sahip, çagdas bir ögretim kültürü olusturmak ve mesleki açidan yetkin, toplumsal degerlere saygili bireyler yetistirmektir.

 

Vizyonumuz;

 

· Egitim, ögretim ve arastirma kalitesi ile Türkiye ve Dünyada taninmis ve ilk siralarda tercih edilen;
· Takim çalismasini tesvik eden, katilimci ve paylasimci bir yönetime sahip;
· Ilimiz ve bölgemiz basta olmak üzere ülkemizin sorunlarini çözmeye yönelik çalismalar yapan, üniversite / sanayi / toplum isbirligini saglamada öncü;
· Internet üzerinden yürütülen Önlisans / lisans / ve lisansüstü egitim ögretimi etkin bir sekilde yürüten ve servis saglayan;
· Geleneksel sanatlarimizin özünü koruyarak çagdas, kalici ve özgün eserler ortaya koyan;
· Evrensel degerlere saygili, toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemis, sürekli gelisen; bir üniversite olmaktir.

DMCA.com Protection Status