Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenci

Yurt seçerken öncelikle nelere dikkat etmeliyim?

Dikkat edilmesi gereken ilk özellik "yurdun fiyatı "dır. Ancak uygun bir yurt ararken yine de temel ihtiyaçlarınızı göz ardı etmemenizde fayda var. Bunlar nelerdir?

İlk olarak karar vermeniz gereken yurtta mı kalmalıyım apartta mı? Bulunduğum bölgede hangisi daha avantajlı?

Yurt / apart okula yakın mı? Ulaşım nasıl sağlanıyor?

Yurtlarburada.com üzerinden incelemek istediğiniz yurdun detay sayfasına giderek konum bilgisini görüntüleyebilir veya detaylı bilgi almak için yurt ile iletişime geçebilirsiniz. teknisyeni ve 1 psikolog görev yapmaktadır. Ayrıca; A sınıfı Aile Hekimliği Servis hizmetleri bilgisi için detay sayfası üzerinden özellikler bölümünü görüntüleyebilirsiniz.

Yurtta toplam kaç öğrenci kalıyor?

Yurt detay sayfasında yurdun fotoğraflarının altında azami öğrenci sayısını görebilirsiniz.

Odalar kaç kişilik? Tuvalet, banyo ve diğer ortak alanları kaç kişiyle paylaşıyorum?

Oda sayıları yurtlara göre değişmektedir. 1 kişilik odalardan 6 kişilik odalara kadar çeşitli oda tipleri bulunmaktadır. Tuvalet ve banyo bazı yurtlarda odalarda, bazı yurtlarda ise ortak alanlarda bulunmaktadır.

Odanın konumu nasıl? Oda gün içerisinde ne kadar ışık alıyor? Havalandırma sistemi ve pencere sayısı yeterli mi?

Sitemize kayıtlı tüm yurtlar MEB’e bağlı olup denetlemeye tabi tutuldukları için MEB standartlarına uygun olmak zorundadırlar. Bu sebeple binanın cephesi farklılık gösterebilse de havalandırma ve pencere olarak yurtlar yeterli donanıma sahiptir.

Yurt / apart ne kadar güvenli? Güvenlik görevlisi, güvenlik kamerası, alarm sistemleri mevcut mu?

Bazı yurt / apartların tamamında bulunmasa da büyük çoğunluğunda güvenlik önlemleri alınmaktadır ve zorunludur. Güvenlik önleminden en az biri birçoğunda mevcut. Yurtlarda güvenlik görevlisi olmasa bile mutlaka gece görevlileri bulundurulmak zorundadır.

Yurtta yemek veriliyor mu, veriliyor ise günde kaç öğün? Yemek fiyata dâhil mi yada öğrencilerin yemek hazırlayabileceği ortak / kişiye özel mutfak var mı?

Yurtların büyük çoğunluğunda mutfak bulunmaktadır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği şeklinde iki öğün yemek sunulur. Ücrete dahil olup olmaması yurttan yurda veya yurt ile anlaşmanıza göre değişiyor. Apart ve pansiyonlarda ise öğrenci kendisi mutfakta yemeğini hazırlamak durumunda kalıyor.

Yurt giriş / çıkış saatleri nelerdir? Giriş çıkışlar kartlı sistemle ya da parmak okuyucuyla takip ediliyor mu?

Yurtların giriş / çıkış saatleri bulunduğu il ve bölge ile yurdun yetkilisine ve yurt kurallarına göre değişiklik gösterebiliyor. Kartlı sistem ya da parmak okuyucu özellikle büyük şehirlerdeki yurtlarda daha fazla yaygınlaşmış durumda. Bununla birlikte bazı yurtlar "öğrenci takip sistemi" programını kullanıyor. Bu program velinin öğrenciyi takibini kolaylaştırıyor.

Sosyal aktivite alanları nelerdir? Yurt içerisinde vakit nasıl değerlendirilir?

Yurtların kendi etkinlikleri (mangal günleri, piknik günleri, yılbaşı ve mezuniyet organizasyonları gibi ) haricinde oyun salonları, spor salonları, havuz, hobi odası gibi bölümleri bulunmakta ve bir barınma alanı haricinde yurtta arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmenize olanak sağlamaktadır.

Yurdun reviri ya da anlaşmalı olduğu bir sağlık kurumu var mı?

Yurt kapasitesine bağlı olarak MEB yönetmeliğine göre revir bulundurma zorunluluğu vardır. Bazı yurtların ise sağlık kurumları ile anlaşmaları bulunuyor ve ücretsiz şekilde tedavi ya da muayene olabiliyorsunuz.

Ütü, çamaşır, temizlik hizmetleri yurt tarafından mı sağlanıyor?

Yurtların çoğunda ütü ve çamaşır odası bulunuyor. Bazıları ücretsiz bazıları çok cüzi miktarda ücretlidir. Temizlik hizmeti ise yurtların genelinde günlük ya da haftalık olarak temizlik görevlileri tarafından yapılıyor.

Isınma ve sıcak su imkânı var mı?

Isınma için yurtların çoğunda merkezi sistem kullanılmaktadır. Pansiyon ve apartlarda ise kombi üzerinden kendiniz ayarlama yapabiliyorsunuz. Bazı yurtlarda sıcak su 7/24 bulunmuyor. Bu durumda yurt tarafından belirtilen saat aralıklarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Kablosuz internet hizmeti mevcut mu?

Kablosuz internet neredeyse yurtların tamamında mevcut. Ancak hızlı bir internet arayışında olan öğrenciler unutmasın ki yurtlardaki kişi sayısı pek de az değil. Zaman zaman bu konuda sorun yaşayabilirsiniz.

Oda haricinde ders çalışabileceğim alan (etüt salonu) mevcut mu? Var ise yeterli donanıma sahip mi?

Etüt salonları büyük küçük çoğu yurtta mevcut. Bazı yurtlarda buna ek olarak araştırma ve ödev yapabileceğiniz bilgisayar odaları da bulunmaktadır.

Üniversiteme en yakın mesafedeki yurtlara sitenizden nasıl ulaşabilirim?

Yurtlarburada.com anasayfası üzerinden şehir, üniversite ve yurt tipi seçerek aramalarınızı kendinize uygun şekilde filtreleyebilirsiniz. Yönlendirilmiş olduğunuz sayfada "fakülte" seçimi yaparak aramayı kampüsünüze kadar daraltabilir ve üniversitenizin seçmiş olduğunuz kampüsüne en yakın yurtları sayfa üzerinden incelemeye başlayabilirsiniz.

Üniversiteyi kazandığım şehirdeki yurtlara sitenizden nasıl ulaşabilirim?

yurtlarburada.com anasayfası üzerinde bulunan üst menüden "şehirler"e tıklayarak veya anasayfa üzerinde bulunan arama çubuğundan sadece şehir seçimi yapıp "Yurt Ara" butonuna tıklayarak seçmiş olduğunuz şehirde bulunan yurt, apart ve pansiyonları görüntüleyebilirsiniz.

Sitenizden kendi bütçeme ve ihtiyaçlarıma en uygun yurda nasıl ulaşabilirim?

yurtlarburada.com anasayfası üzerinden şehir, üniversite ve yurt tipi seçimi yapıp açılan sayfada fakültenizi seçtikten sonra "Yurt Fiyatlarını Öğren" butonuna tıklayıp formu doldurarak seçmiş olduğunuz filtredeki yurtlara sizin adınıza tarafımızdan ücretsiz mesaj gönderilmektedir. Bu sayede yurtlar size geri dönüş sağlıyor aradığınız kriterlerdeki yurda en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Yurt ücretlerini nasıl öğrenebilirim?

Beğendiğiniz yurdun "İncele" butonuna tıklayarak detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yurt detay sayfası üzerinde dilerseniz hiçbir ücret ödemeden formu doldurup yurdun sizi aramasını isteyebilirsiniz. Ya da "Yurdu Ara" butonu üzerinden yurtla kendiniz arayarak iletişim kurabilir ve ya "Whatsapp" ikonuna tıklayarak whatsapp üzerinden yurtla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt Sahipleri

Yurdumu sitenizde etkileyici bir şekilde nasıl tanıtabilirim?

Yurtlarburada.com arama motorlarında ön sırada yaralan sektörün lideri bir yurt arama portalıdır. Yurtlar ile öğrenciler arasında bir köprü görevi görmektedir. Dolayısı ile sitemiz içerisinde yer aldığınızda sürekli güncellenen bilgileriniz, içerik ve fotoğraflarınız ile hedef kitlenize kendinizi daha iyi tanıtabilirsiniz. Ayrıca yurtlarburada.com ile iletişim bilgileriniz ve ulaşım bilgilerinizin doğru bir şekilde sürekli güncellendiğinden öğrencilerin daha hızlı bir şekilde size ulaşması sağlanmaktadır.

Neden ilan vermeliyim? İlan verdikten sonra yurduma katkısı nedir?

Yurtlarburada.com 2007 yılında Türkiye’de kurulan ilk yurt arama portalıdır. Arama motorlarında ön sırada yer alan ve sektörün lideri konumundaki yurtlarburada.com Bilişim derneği ve birçok üniversite tarafından ödül alan bir portaldır. Devlet televizyonu olan TRT’de ve birçok ulusal basında haberlerde yer alarak öğrencilere referans olarak gösterilmektedir.

Yurtlarburada.com olarak Türkiye genelinde tüm arama motorlarında ön sırada yer alarak kız ve erkek yurtları aramalarında yurtlar ile öğrenciler arasında bir köprü görevi görmekteyiz. İletişim araçlarını etkili bir şekilde kullanan hedef kitleniz öğrenciler, sitemizi çok iyi tanımakta ve yurtlara yurtlarburada.com üzerinden ulaşmaktadır. Sitemizde şuanda aktif olarak 700 adet yurt ilanı bulunmaktadır. Ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Sitemizin modern tasarımı, kolay kullanımı ve yurtların öne çıkarmak istediği özelliklerini hedef kitleye vermek istediği mesajı etkili bir şekilde anlatıyor ve tanıtıyor olmasından dolayı hedef kitleniz öğrencilere daha hızlı ulaşılmasını sağlamaktadır.

Sitenizdeki ilan Süresi Ne kadardır?

Yurtlarburada.com‘da reklam sözleşmeleri hangi tarihte sitemize giriş yaparsanız yapın bulunduğunuz sene itibariyle 1 mayıs tarihinde sonlanır. Yeni Sözleşmeler ve reklam yenilemeleri bu tarihten itibaren yapılmaktadır. Sitemize bu tarihten sonra reklam vermek isteyen ya da veren yurtların sözleşmeleri de yine bir sonraki yılın 1 Mayıs tarihi itibari ile son bulur.

Siteniz reklam ücretleri ve fiyatlandırmanıza nasıl ulaşabilirim?

Sitemizdeki reklam ücretlerine iletişim Formu kısmını doldurarak veya yurdumu ekle kısmını doldurarak mesaj atabilirsiniz. Yine iletişim telefonlarımızdan sitemize kolayca ulaşabilir; yetkili uzmanlarımız tarafından reklam alanları ve fiyatlandırma hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öğrenciler siteniz üzerinden yurduma nasıl ulaşır?

Öğrenciler yurtlarburada.com’a giriş yaptığında size kolayca ulaşabileceği birçok yoldan kendilerine en uygun olanı tercih edebilirler. Öğrencilerimiz üniversiteyi kazanmış olduğu şehri seçerek arama yapabilmekte, ilgili şehirdeki yurtlar arasında size kolayca ulaşabilmektedir. Şehirler bölümünde yer alan ilçeler kısmı ile bulunduğunuz ilçeden de size rahat bir şekilde ulaşabilirler. Ayrıca üniversitede arama seçeneğimiz ile üniversitesini seçerek ilgili üniversite etrafında konumlanmış olan yurtlar içinden size hızlı bir şekilde ulaşırlar. Reklam içeriğinizde yurt bilgileriniz, fotoğraflarınız, özellikleriniz ve yurt telefonlarınız, whatsapp iletişim hattınız yer almaktadır. "Yurda fiyat sor" kısmından mesaj atarak ya da telefonlarınızdan sizinle irtibata geçerek fiyat ve yurt hakkında öğrenmek istedikleri gerekli bilgileri almaktadırlar.

Sitenizdeki yurt arama seçenekleri nasıldır?

Sitemizde öğrencilerin aradığı kriterlere uygun yurdu bulmaları oldukça kolaydır. Sitemizde "şehre göre", "üniversite seçimi yaparak", "yurt tipi / kız –erkek seçimi yaparak" ve "ilçeye göre" arama özelikleri vardır. Yurtlarburada.com öğrencilerimizin her arama şeklini kullanarak yurdunuza kolayca ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Sitenize üye giriş kaydı ile kendim de giriş yaparak bilgilerimde değişiklik yapabilir miyim?

Yurtlarburada.com’a kendi üye bilgileriniz ile giriş yaparak bilgilerinizi güncelleyebilir; fotoğraflarınızı değiştirebilir, öğrencilerden gelen mesajları cevaplayabilirsiniz.