Ankara Çankaya Kız Özel Öğrenci Yurtları

Ankara Çankaya’daki ihtiyaçlarınıza cevap verecek Kız ve Erkek öğrenci yurtlarını bulun, fiyat teklifi alın, öğrenci olmanın keyfini çıkarın. Aradığın yurtlarburada!

Üniversite
27Üniversite
Aktif Yurt
70Aktif Yurt
izmir yurtizmir yurt

İlçe Seç

Altındağ
Çankaya
Etimesgut
Keçiören
Mamak
Sincan
Yenimahalle
Gölbaşı
Akyurt
Ayaş
Bala
Beypazarı
Çamlıdere
Çubuk
Elmadağ
Evren
Güdül
Haymana
Kalecik
Kazan
Kızılcahamam
Nallıhan
Polatlı
Şereflikoçhisar

Çankaya’da Öğrenci olmak


Çankaya, Ankara ilinin en yüksek nüfusuna sahip ilçesidir. Etrafından da Mamak, Etimesgut ve Altındağ gibi İlçeler bulunmaktadır. Çankaya aynı zamanda başkent Ankara’nın yönetimin merkezidir. Çankaya’nın Cumhuriyet Dönemi’nde kurulmuş olduğu görülmektedir. Bu sebepten dolayı da nüfus sayısı oldukça fazladır. Nüfusun fazla olmasından dolayı yerleşim alanları oldukça fazladır. Çankaya Sınırları İçerisinde Türkiye Cumhuriyetin Kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri ‘ Anıtkabir ‘yer almaktadır. Ayrıca birçok önemli devlet kurumu da Çankaya’da bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da sadece ticari olarak değil manevi olarak da çok sayıda kişinin ziyaret ettiği önemli bir ilçedir. 


Nüfusunun fazla olmasında ki bir diğer sebep de ilçede bulunan çok sayıda Üniversite olması ve öğrenci sayısının yoğun olmasıdır. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi. Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Yüksek İhtisas Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi gibi daha birçok Üniversitenin kampüsü Çankaya İlçesi İçindedir. 


Öğrenci Sayısının çok fazla olması öğrencilerin konaklama ihtiyacının doğmasına da neden olmuştur. Öğrenciler ağırlık olarak devlet yurtları ve özel yurtlarda barınmaktadır. Ev kiralarının yüksek olması, yurtların daha güvenli ve birçok hizmeti sunuyor olması öğrencilerin ağırlıklı olarak yurtları tercih etmesine neden olmuştur.  


Çankaya’da üniversitelerin etrafında çok sayıda özel Kız ve Erkek öğrenci yurtları mevcuttur. Devlet yurdunda kalamayan öğrenciler daha güvenli ve ucuz olduğu için özel yurtları tercih etmektedir. Yurtlar da öğrencilerin ihtiyacı olan her şey düşünülmüştür. Güvenlikten, etüt salonuna, dinlenme ve TV salonlarından, kafe ve spor salonuna her alan düşünülmüştür. Yurtları tercih etmeyen öğrencilerin bir kısmı da öğrenci Apartları ve rezidanslarında barınmaktadır. 


Ankara Çankaya’da öğrenciyseniz üniversite hayatınız boyunca çok güzel anılar biriktireceksiniz demektir. Çankaya içerisinde çok fazla park ve piknik alanı mevcuttur. Özellikle Kuğulu Park’a gidebilir ya da Botanik Bahçeleri ’de farklı bitkiler arasında kaybolabilirsiniz. 


Çankaya’da gezilecek yerlerin başında Atakule gelmektedir. Kule çok amaçlı olarak hizmet veriyor. Kule yüksek olduğundan Ankara’ya kuş bakışı bakabilir farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kulenin üst katında dönen bir restoranda yer almaktadır. Ayrıca Çankaya'nın merkezi sayılan bir başka yer de hiç kuşkusuz Kızılay Meydanıdır. Kızılay Meydanında alış veriş merkezlerinden tutun yeme içme ve eğlence merkezleri yer almaktadır. Ayrıca Çankaya’da bir başka gezilecek yer olarak Eymir Gölü de son derece ilgi çekmektedir. ODTÜ arazisi içerisinde yer alan bu göl içerisinde kürek yarışları yapılmaktadır. 


Çankaya Yurt Fiyatları Ne Kadar? 

İstanbul Çankaya’da öğrenci Yurdu Fiyatları, Kız ve Erkek Öğrenci yurtlarının bulunduğu konuma, sunmuş olduğu hizmetlere göre değişmektedir. Ankara Çankaya Kız Yurdu ya da Çankaya Erkek Yurdu olarak hizmet veren Özel Yurtların fiyatları öğrencinin konaklayacağı odanın kaç kişilik olduğuna, odada banyo-wc olmasına, yurtta yemek hizmeti olup olmamasına göre ayrıca öğrencilerin hizmetine sunmuş olduğu sosyal alanlara göre belirlemektedirler. 


Hatta Fiyatlar odaların ön cephe, arka cephe ya da çatı kat gibi bina içindeki farklı konumlarına göre fiyatlandırılmaktadır. Çankaya'daki mahallere göre fiyatlarda değişiklik göstermektedir. ''yurt fiyatları odadaki kişi sayısına 9000 TL ile 18.000 TL arasında değişmektedir. 6 Kişilik ya da 5 kişilik odalarda fiyatlar 9000 TL civarında olurken tek kişilik özel wc banyoya sahip içinde mutfak ve birçok donanıma sahip yurtta yemek hizmeti olup olmamasına göre oda fiyatları 2500 TL ‘den başlamaktadır. Özellikle konut tarzı yerlerde tek kişilik odalarda ihtiyacınız olan tüm detaylar düşünülmüştür. İstanbul Çankaya Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları ve fiyatlarına yurtlarburada.com sayfası yurt fiyatları linki üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. 


Çankaya Öğrenci için Kiralık Ev Fiyatları

Ankara Çankaya’da Özel Yurtlar haricinde kalabileceğiniz alternatifleriniz arasında ''öğrenci evi kiralamak'' ya da ''öğrenci apartı'' kiralamak olacaktır. Çankaya’da öğrenci evi kiralamak istiyorsanız fiyatlar evin konumuna ve büyüklüğüne, eşyalı eşyasız olmasına göre farklılık göstermektedir. Anıttepe civarı fiyatlar 12.500 TL ile 19.500 TL arasında değişmekte iken, Bahçelievler 3000 TL ile 34.000 TL Balgat Civarı 10.000 TL ile 29.000 TL arasındadır. Bilkent Civarı ise 11.500 TL ile 27.000 TL arasında değişmektedir. Cebeci civarında ise 2000 TL – 17.000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca Eşyasız 1+1 ya da 2+1 bir ev kiraladığınız da, Bir kira peşin, iki kira depozito, elektrik -su- doğalgaz, internet için abonelik ücretleri ve emlakçı komisyonu da düşünüldüğünde, Ankara Çankaya’da Kız Öğrenci evi ya da Çankaya’da Erkek öğrenci evi kiralamak sizin çok ekonomik olmayacaktır. Çankaya genelinde ev kiraları ortalama 2000TL- 34.000 TL Aralığında değişmektedir. 


Çankaya'da Ulaşım

Ankara Çankaya, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'nın en büyük ilçelerinden biridir ve pek çok önemli yerleşim birimini içermektedir. Çankaya'nın merkezi konumu nedeniyle ulaşım açısından çeşitli seçenekler sunmaktadır. İşte Ankara Çankaya'da ulaşım hakkında bazı bilgiler:

  1. Toplu Taşıma: Çankaya, Ankara'nın en yoğun nüfuslu ve merkezi bölgelerinden biri olduğu için toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Metro, Ankaray, otobüs ve minibüs hatları ile şehrin diğer bölgelerine kolayca ulaşmak mümkündür. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin resmi web sitesi veya mobil uygulamaları aracılığıyla toplu taşıma hatları, güzergahlar ve saatleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  2. Metro: Ankara'da Çankaya bölgesine hizmet veren metro hatları bulunmaktadır. M1 ve M2 hatlarıyla Çankaya'nın önemli bölgelerine ve Ankara'nın diğer bölgelerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  3. Ankaray: Ankaray, Ankara'da hızlı bir şekilde ilerleyen bir raylı sistem hattıdır. Ayrıca Çankaya bölgesine hizmet veren durakları da bulunmaktadır.
  4. Otobüs ve Minibüs: Çankaya, otobüs ve minibüs hatlarıyla da şehrin diğer bölgelerine bağlanmaktadır. Ankara'da yaygın olan bu toplu taşıma seçenekleriyle hem merkezi yerlere hem de diğer ilçelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  5. Taksi ve UBER: Ankara'da taksi hizmeti oldukça yaygın ve kullanışlıdır. Ayrıca UBER uygulaması da kullanılabilir ve kolayca taksi çağırabilirsiniz.
  6. Özel Araç: Eğer özel aracınız varsa, Ankara Çankaya'da geniş ve düzenli yollar bulunmaktadır. Ancak yoğun trafik saatlerini göz önünde bulundurarak seyahat planınızı yapmanızda fayda vardır.

Ankara Çankaya'da ulaşım açısından pek çok seçenek bulunmaktadır ve şehrin diğer bölgelerine erişim oldukça kolaydır. Toplu taşıma kullanımı, trafik yoğunluğundan kaçınmak ve çevre dostu bir seçenek tercih etmek için önemli bir alternatiftir.

Ankara Hakkında Merak Edilenler